logo-asvab
Menu
Sandy bought \(4 \frac{\mathrm{1} }{\mathrm 2} \) pounds of apples and six kiwi fruits. Brandon bought \(3 \frac{\mathrm{1} }{\mathrm 4} \) pounds of apples and nine kiwi fruits. If apples cost $1.39 per pound and kiwis are two for $1.00, how much more money did Sandy spend than Brandon?
Detailed Explanation
The cost of Sandy’s purchase is (4(1/2)* 1.39) + (6*0.50)= 9.26. The cost of Brandon’s purchase is (3(1/4)*1.39) + (9 × 0.50) = 9.02. Sandy spent 9.26 – 9.02 = 0.24 more.
Take more free practice tests for other ASVAB topics with our ASVAB practice test now!

Get all 1000+ ASVAB exam-like questions with our mobile apps!

ios_downloadandroid_download