header bg
8 arrow_forward 0 done arrow_forward 0 done_all

If doughnuts are usually 75 cents each, but there is a sale on Friday advertising them as 1 dozen + ½ dozen for $10.80, what is the new cost for just one?

A 60 cents
Explaination
Compute how many doughnuts are there in $3919_w41_h37.png$ dozen: Remember, 1 dozen = 12 doughnuts. $7457_w285_h37.png$ If 18 doughnuts cost $10.80, compute for the cost of each doughnut: $4987_w227_h40.png$ The answer, therefore, is $0.60 or 60 cents
B 65 cents
C 55 cents
D 50 cents