Menu
If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?
$6
$8
$30
$10
Detailed Explanation
15 apples is three times as many as 5 apples, so 15 apples will cost 3x2 = 6
Next Question
Take more free practice tests for other ASVAB topics with our
ASVAB prep
now!
Get all 1000+ ASVAB exam-like questions with our mobile apps!