logo-asvab
Menu
Darlene bought 12 boxes of cookies for $48.00. What was the cost of each box of cookies?
$4.00
$0.48
$0.40
$4.80
Detailed Explanation
Divide the total cost by the number of boxes purchased to determine the cost per box: 48 ÷ 12 = 4.
Take more free practice tests for other ASVAB topics with our ASVAB practice test now!