header bg

Scan QR code or get instant email to install app

Question:

A recipe calls for 8 ounces of black beans or red beans. The cheapest option to buy and use would be ______.

A One 8-ounce can of red beans at $1.49.
explanation

Choice (one 8-ounce can of red beans at $1.49) is the cheapest option. Calculate each answer option and compare:
Choice (two 4-ounce cans of black beans at $0.79 each): 2 x $0.79 = $1.58.
Choice (one 8-ounce can of red beans at $1.49): $1.49.
Choice (two 3-ounce cans of black beans at $0.59 each): Two 3-ounce cans don’t equal 8 ounces, so this answer can’t be correct.
Choice (three 3-ounce cans of red beans at $0.65 each): 3 x $0.65 = $1.95.

Related Information

Comments

Carlos Hernandez

1 year ago

it's been a long time since I've done this kind of mental exercise. definitely helping me out.

urooj aisha

1 year ago

It truly helps accomplish for me in math, thanks

Noah Benitez

1 year ago

I got an 94 over all. Thanks for the great app. God bless you guys.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*