header bg

Scan QR code or get instant email to install app

Question:

Sandy bought 4(1/2) pounds of apples and six kiwi fruits. Brandon bought 3(1/4) pounds of apples and nine kiwi fruits. If apples cost $1.39 per pound and kiwis are two for $1.00, how much more money did Sandy spend than Brandon?

A $0.24
explanation

The cost of Sandy’s purchase is (4(1/2)* $1.39) + (6*$0.50)= $9.26. The cost of Brandon’s purchase is (3(1/4)*$1.39) + (9 × $0.50) = $9.02. Sandy spent $9.26 – $9.02 = $0.24 more.

Comments

Eightball330

3 years ago

Downloaded this app to improve my asvab score , and app actually gives me in detail how to solve and find the answer to the problems for math. Amazing.

U.S Terminator

3 years ago

It’s a good app

ckaigsyosyo

3 years ago

Great I gotta make a 50 or higher

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*