header bg

Question:

Sam buys three candy bars for 45 cents each and two packs of gum for 79 cents each. What is the total cost of this purchase?

A $2.93
Explaination

The total cost of the purchase is (3 × $0.45) + (2 + $0.79) = $1.35 + $1.58 = $2.93.