header bg

Scan QR code or get instant email to install app

Question:

Jared rents three videos for $8.00. What would the cost of two video rentals be?

A $5.33
explanation

Using the ratio price/video, the proportion 8/3 =x/2 can be used to find the cost to rent two videos. Cross multiply. 8 × 2 = 3x so 16 = 3x and x=16/3=$5.33.

Comments

Eightball330

3 years ago

Downloaded this app to improve my asvab score , and app actually gives me in detail how to solve and find the answer to the problems for math. Amazing.

U.S Terminator

3 years ago

It’s a good app

ckaigsyosyo

3 years ago

Great I gotta make a 50 or higher

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*