logo-asvab
Menu
Jared rents three videos for $8.00. What would the cost of two video rentals be?
Detailed Explanation
Using the ratio price/video, the proportion 8/3 =x/2 can be used to find the cost to rent two videos. Cross multiply. 8 × 2 = 3x so 16 = 3x and x=16/3=$5.33.
Take more free practice tests for other ASVAB topics with our ASVAB practice tests now!