header bg

Question:

If 3 cans of soup cost $5.00, how much do 10 cans cost?

A $16.67
Explaination

The proportion $5.00/3cans=$x/10 cans can be used to find the cost of 10 cans. Cross multiply. 5 × 10 = 3x, so 50 = 3x and x = 50/3 = $16.67.