header bg

Scan QR code or get instant email to install app

Question:

How many pounds of nails costing $7 per pound must be mixed with 6 pounds of nails costing $3 per pound to yield a mixture costing $4 per pound?

A 2 pounds
explanation

Let x = number of nails costing $7 per pound. The total cost of the mixture equals the sum of the cost for each type of nail or M = A + B, where A = 7x, B = 3(6), and M = 4(6 + x). Substitute the known values into the equation. 4(6 + x) = 7x + 18.
24 + 4x = 7x + 18
24 – 18 = 7x – 4x
3x = 6
x = 2

Comments

goldenX oficial

9 months ago

es muy buena la recomiendo se aprende mucho

David Morsay

9 months ago

This app is really awesome

scouttrooper24-7

9 months ago

great help to refresh the memory and gives detailed explanations

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*