header bg

Scan QR code or get instant email to install app

Question:

Darlene bought 12 boxes of cookies for $48.00. What was the cost of each box of cookies?

A $4.00
explanation

Divide the total cost by the number of boxes purchased to determine the cost per box: $48 ÷ 12 = $4.

Comments

Frankie Felix

11 months ago

Very easy to learn with this app

The Panter77

11 months ago

Great app it help me a lot

PYROROA 333

11 months ago

Pretty good for learning basic stuff. Just wish the equation would change up so you don't just remember the answer.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*