header bg

Scan QR code or get instant email to install app

Question:

A farmer sold 3 pints of strawberries for $1.98 each, 5 pints of raspberries for $2.49 each, and a bushel of peaches for $5.50 at his roadside stand. How much money did the farmer make?

A $23.89
explanation

Multiply three pints of strawberries at $1.98 (3 × $1.98 = $5.94); 5 pints of raspberries at $2.49 (5 × $2.49 = $12.45) and 1 bushel of peaches at $5.50 (1 × $5.50 = $5.50). Add the products together to determine the amount of cash the farmer earned: $5.94 + $12.45 + $5.50 = $23.89.

Comments

SPC Goncalves

1 year ago

Good app

Mark De La Croix

1 year ago

It is helpful

Manoucheka vertus

1 year ago

Great app, I love it. 🥰💜

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*